X
 23.02.2016 Култура

Најновата туристичка атракција во Норвешка

Норвешката архитектонска фирма „Code“ откри фотографии од нова платформа во Утсиктен во јужниот регион на Норвешка, која ќе биде отворена летово. Платформата во облик на триаголник се наоѓа на гребен и од неа се нуди поглед на планини и долини кои се наоѓаат долу.Фирмата „Code“ победила на натпреварот за дизајн во 2008 на кој се барало идејно решение за платформата, за која е планирано да биде туристичка атракција. Дизајнот е прилично едноставен - голем бетонски триаголник. Ќе бидат вклучени патеки за пешачење покрај и под платформата, според фирмата.

Врвот на триаголникот се наоѓа на надморска височина од 700 метри. Освен неверојатниот поглед што ќе го понуди, платформата ќе функционира и како амфитеатар за културни изведби. Енергијата потребна за амфитеатарот ќе се добива од соларни панели.Целиот проект чини околу 2 милиони долари. Изградбата започнала во 2014 година.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура