X
 09.01.2017 Образование

Веб страни кои ќе ви помогнат да се надградите себеси

Пред неколку децении, кога сакавме да научиме нешто ново обично тоа го правевме или на училиште/факултет или поминувавме долго време во библиотека.

 

ucenje


Денес, светот на знаењето и личниот или професионалниот развој се буквално пред вас. Движењето за отворено учење ни даде можност да станеме попаметни во слободно време, и стана достапно буквално за секој со интернет поврзаност.

Што треба да направите? Предизвикајте се себеси, секој ден да учите нешто ново - ќе имате неверојатни придобивки и во вашата кариера, и во вашиот живот со што ќе бидете попродуктивна и посреќна личност.

За да ви помогнеме, ви нудиме интересни веб страни на кои можете да научите нешто ново.

1. Lynda - Страна на која повеќе од 4 милиони луѓе започнале да учат некаков курс.

2. Вашите омилени блогови и магазини - Издвоите време да прочитате и да научите нешто ново.

3. CreativeLive - Зголемете ја вашата креативност со бесплатни онлајн часови.

4. Hackaday - Научете нови вештини и факти.

5. MindTools - Место каде можете да научите вештини на лидер.

6. Codeacademy - Научете Java, PHP, Pyhton и многу повеќе од ова училиште за кодирање.

7. EdX - Најдете илјадници масивни онлајн курсеви, вклучувајќи и курсеви за програмирање.

8. Platzi - Станете попаметни во маркетинг, кодирање и дизајн.

9. Big Think - Читајте статии и гледајте видеа од експерти.

10. Craftsy - Научете забавна, нова вештина од експерти за готвење, плетење, шиење, декорирање на торти и многу повеќе.

11. Guides.co - Масивна колекција на онлајн водичи за секоја тема.

12. LitLovers - За сите оние кои се вљубени во литературата.

13. Lifehacker - Прочитајте мудрости за љубовта, животот, среќата.

14. Udacity - Научете да кодирате на бесплатниот онлајн универзитет.

15. Zidbits - Претплатете се на оваа огромна колекција на забавни факти, чудни новости и статии на различна тема.

16. TED Ed - Иконскиот ТЕД бренд ви нуди одлични лекции вредни за споделување.

17. Scitable - Научете нешто за генетиката и еволуцијата.

18. ITunes U - Јеил, Харвард и други топ универзитет споделуваат подкастови на лекции.

19. Livemocha - Поврзете со други ученици од над 190 земји за да вежбате нов јазик.

20. MIT оpen coursware - Научете нови вештини за кодирање.

21. WonderHowTo - Нови видеа кои ќе ве научат многу нешта. 

 
22. FutureLearn - Придружете се на над 3 милиони луѓе кои се пријавуваат на курсеви за буквално секоја тема.

23. One Month - Научете нова вештина во период од еден месец со секојдневно учење.

24. Khan Academy - Една од најголемите и најдобро познатите онлајн платформа за учење.

25. Yousician - Кој рече дека кога учите ново мора да биде поврзано со работата?

26. Duolingo - Бесплатна страна за учење јазици преку игра.

27. Squareknot - Станете креативни со други креативци.

28. Highbrow - Сервис за претплата кој овозможува петминутни курсеви на вашиот меил.

29. Spreeder - Направете тест за тоа колку брзо читате.

30. Memrise - Станете попаметни и проширете го вашиот речник.

31. HTML5 Rocks - Најнови ажурирања, водичи за извори и многу други интересни работи.

32. Wikipedia's Daily Article List - Статија која ќе ви биде доставена на меил.

33. DataMonkey - Способноста да работите со податоци е незаменлива. Научете SQL и Excel.

34. Saylor Academy - Одлични курсеви онлајн за јавно говорење.

35. Cook Smarts - Научете основно приготвување на храна и техники за готвење.

36. The Happiest Project - Зошто едноставно да не сте среќни?

37. Learni.st - Курсеви со можност за премиум содржина.

38. Surface Languages - Одличен избор за она што ви е потребно за да научите нови фрази за патување.

39. Academic Earth - Топ квалитетни курсеви.

40. Make - Научете како да правите направ-сам проекти.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование