X
 30.01.2017 Живот

Како се формирале нацистите - прикажано во Дизниеви филмови

За време на Втората светска војна, Волт Дизни потпишал договор со Американската влада за да создаде 32 анимирани кратки филмови. Бидејќи бил пред банкрот во времето на премиерата на „Фантазија“ (1940), потребни биле средства за да се пополнат загубите.


Со тоа, креирале Американски пропагандни филмови. „Education for Death: The Making of Nazi“, креиран во 1943 година, е базиран на книга на Грегор Зимер. Покажува како нацистичката партија претвора невини млади во Хитлерови корумпирани деца. За разлика од други Дизниеви воени филмови, овој е еден од најдобрите меѓу нив.

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот