03.02.2017 Живот

Викенд временска прогноза: Температури над просекот за овој период од годината

Денес е петок, 3 февруари 2017 година, 34-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 06:39, а ќе зајде во 16:55 часот. Денот ќе трае 10 часа и 16 минути.

Македонија ова утро се наоѓа под магла, впрочем тоа и вчера го најавивме. Појава на густа магла има речиси насекаде со видливост до 50 метри, затоа бидете многу внимателни доколку патувате некаде бидејќи магла ќе имаме и во претпладневните часови.

МАКЕДОНИЈА – Во утринските и претпладневните часови појава на магла, додека попладне ќе преовладува умерено облачно со повремени сончеви периоди, ветровито и потопло време. Ќе дува доумерен југозападен и јужен ветер кој на моменти ќе достигнува брзина и до 20 км/ч. Температурите ќе бидат во пораст, утринските температури од -3 до 3 степени, додека пак максималните дневни ќе достигнат до 4 односно до 13 степени.

СКОПЈЕ – Во Скопје во утринските и претпладневните часови магловито и студено време. Попладне со услови за повремени и кратки сончеви периоди и ветровито. Слаб југозападен ветер. Утринската температура од -1 а дневната до 7 степени.

МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА – Во сабота и недела умерено облачно време со повремени сончеви периоди и топло со температури кои ќе бидат над просекот за овој период од годината. Во сабота услови за врнежи од дожд ќе има во крајните југозападни и западни предели, додека пак во недела во западни и северозападните како и во крајните источни предели. Во сабота утринските температури од -2 до 3 степени, додека пак максималните дневни температури од 5 до 14 степени, а во недела минималните од -1 до 4 степени, додека пак дневните од 6 до 15 степени. Во понеделник и вторник облачно со поинтензивни врнежи од дожд и топло време, локално се очекуваат да наврнат и над 25 литри дожд, а на планините над 1600 метри се очекуваат слаби врнежи од снег. Утринските температури од 0 до 5, односно од 0 до 6 степени, додека пак максималните дневни од 4 до 13 во понеделник и од 3 до 11 степени во вторник.

Weather4all.com.mk

Живот