X
 22.12.2017 Технологија

Новата ракета на Илон Маск

mask
Фото: Twitter

Извршниот директор на „Спејс екс“, Илон Маск, на „Твитер“ сподели фотографии од новата ракета „Фалкон Хеви“. Ракетата претрпе неколку одложувања, но се чини дека е подготвена за лансирање наредниот месец, ако сè оди според планот.

Тековните планови се „Фалкон Хеви“ да биде лансирана од Кејп Канаверал во Флорида во јануари 2018 година.

Маск даде доста чудни ветувања во врска со ракетата. Во текот на овој месец Маск изјави дека ќе го испрати „Тесла Роудстер“ како носивост - додека свири „Space Oddity“ од Дејвид Боуви, испраќајќи ја целата ракета на Марс.

Додека сликите изгледаат импресивно, Маск продолжува да ја предупредува јавноста да нема многу високи очекувања.

„Постои добра шанса да не стигне ни до орбитата. Се надевам дека ќе оди доволно далеку и нема да предизвика оштетување на платформата. Тоа би го сметал за победа“, изјави Маск, истакнувајќи дека развојот на една ваква моќна ракета со голем обем бил многу потежок отколку што првично планирала компанијата.

„’Фалкон Хеви‘ бара истовремено палење на 27 орбитални мотори. Постојат многу работи што би можеле да тргнат наопаку“, вели тој.

Претходно овој месец Маск повтори дека сето ова би можело да заврши неуспешно, но дека ќе биде возбудливо, на еден или на друг начин.

2
Фото: Twitter
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија