17.01.2024 Наука

Користењето на приватниот телефон на работното место е добро за нас

Отворање на социјалните мрежи на приватниот телефон, резервирање летови, дури и испраќање брз одговор, сето тоа обично не е поврзано со работата што треба да ја работите на вашето работно место.

Некои компании ги гледаат приватните телефони како одвлекување на вниманието од работата, па голем дел од нив ги принудуваат работниците да ги остават во шкаф пред да влезат во канцеларија.

Но, таквите забрани би можеле да бидат контрапродуктивни, според австралиските и ирските научници, кои велат дека користењето приватни телефони на работното место не влијае врз продуктивноста, па дури и може да го намали стресот.

Тим од Универзитетот во Галовеј и Универзитетот во Мелбурн помина една година следејќи 40 вработени во фармацевтска компанија на кои им било дозволено да користат приватни телефони.

Тимот ги споредил овие резултати со резултатите на друга група субјекти на кои не им било дозволено да ги користат своите телефони додека се на работа.

Истражувачите откриле дека оние што користеле приватни телефони немале полоши работни перформанси од колегите што не ги користеле и дека проблемите кои произлегуваат од преклопувањето на работата и приватниот живот биле намалени кога била укината забраната за користење приватни паметни телефони на работното место.

Работниците што биле анкетирани претходно се пожалиле на рестриктивниот пристап на компанијата кон личната употреба на телефоните, кој датира од 90-тите, велејќи дека се чувствуваат исклучени. Тие биле поддржани од некои членови на менаџерскиот тим кои го оцениле ограничувањето на телефонот како технофобично и неусогласено со правилата во другите филијали на истата компанија.

- Менаџерите треба да ги разберат несаканите последици од ваквата присилна забрана за приватните телефони - вели Еоин Вилан од Универзитетот во Галовеј.

Спречувањето на употребата на телефонот на работното место може да го зголеми конфликтот помеѓу работата и животот, што пак има значителни импликации врз самата работа, задоволството од работата, отсуството од работа и целокупната благосостојба, додаде Вилан.

Извор: Siliconrepublic.com
Фото: Freepik