17.12.2021 Живот

Со „Green Forces“ ќе пренесеме важна порака, велат нашите претставници на Детска Евровизија

Миха, Анастасија, Филип и Кики ги прават последните подготовки за настапот на Детскиот избор за песна на Евровизија 2021, кој ќе се одржи задутре (19 декември) во Париз. Нивната песна „Green Forces“ носи силна порака. Со песна се борат за заштита на животната средина и против злото што ѝ е нанесено на планетата Земја со глобалното затоплување. Сакаат да поттикнат што е можно повеќе деца да го согледаат наследството и да почнат да се однесуваат одговoрно кон единственото место кое 7,9 милијарди луѓе го нарекуваат дом.
Четворица тинејџери се дел од екипата на „Дајте музика“ и беа избрани за претставници на Македонија од Македонската радио-телевизија.

Оваа година 19. издание на јуниорскиот Избор за песна на Евровизија ќе се одржи во концертна сала „La Seine Musicale“ во Париз, по победата која Валентина ѝ ја донесе на Франција. Францускиот национален сервис како домаќин и ЕБУ ветуваат одлична програма. Директен пренос ќе има на Македонската радио-телевизија.

Прочитајте повеќе на Деца.мк

Живот