X
 13.02.2018 Култура

Тука можете да следите колку олимписки медали освоила секоја земја

igri

Веќе се поделија првите медали на овогодишните Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Следењето кај која земја одат медалите ќе биде прилично епска задача. Затоа компанијата за мапирање „Естри“ создаде интерактивна мапа со која ви овозможува преку визуелна претстава да видите каде одат сите медали.

mapa
Фото: Printscreen

Мапата можете да ја погледнете ТУКА.

На мапата може да го видите вкупниот број медали што секоја земја ги освоила, а можете да изберете само злато, сребро или бронза.

Доколку не сакате да биде прикажано на мапи, тогаш имате неколку други опции за следење на бројот на медали.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура