19.07.2023 Живот

Професионален возач покажува како правилно се седи зад воланот

Удобноста зад воланот и безбедноста на возачот зависат од многу фактори. Еден професионален тркачки возач гостувал во емисија на канал на „Јутјуб“, притоа обезбедувајќи корисни информации за правилно прилагодување на положбата на воланот и седиштето.

Постојат неколку клучни фактори кои треба да се земат предвид при прилагодување на седиштето. Висината на седиштето е исклучително важна. Треба да се прилагоди така што нозете да не се целосно испружени, но не и премногу испружени, а тоа е од суштинско значење бидејќи му овозможува на возачот да ги апсорбира ударите на оптимален начин, намалувајќи го ризикот од повреда.

Понатаму, седиштето треба да се намести надолжно, во зависност од должината на нозете на возачот. Нозете треба да бидат удобни и стабилни, обезбедувајќи доволно простор за правилно управување со возилото. Ова е важно бидејќи неправилната положба на стапалото може да ја попречи способноста на возачот да реагира на ненадејни сообраќајни ситуации.

Важен аспект е положбата на рацете на воланот. Се препорачува стрелките да се држат во положбата која се препорачува од инструкторите односно, приближно на позицијата „15 до 3“ на часовникот. Оваа позиција му овозможува на возачот да има доволно контрола над воланот и брзо да реагира на промените во возењето.

Исто така, неопходно е да се провери положбата на рамената за да се обезбеди удобност и да се намали напорот додека возите. Внимателното прилагодување на висината на седиштето, положбата на нозете, рацете и рамената му овозможува на возачот целосно да го контролира возилото, го намалува заморот и го минимизира ризикот од повреда во случај на судар.

Извор: Studentski
Насловна фотографија: Pixabay