X
 24.12.2015 Живот

Колку калории внесуваме за празниците?

Алкохол, мрсно, благо, салати, кифлички... само за Нова Година внесуваме многу повеќе од препорачаните калории во себе. 

Се проценува дека само на Божиќ се јаде храна од 6.000 калории, што е еднакво на еден килограм повеќе за само еден ден. Најголем број од мрсните калории ги внесуваме од колачите, грицките и алкохолот. Од

Британската диететска асоцијација за „The tab“ неделава изјавија дека „најчесто внесуваме 6.000 калории на Божиќ, а доколку се сетиме дека дневниот препорачан износ на калории за мажи е 2.500, а за жени 2.000 калории, тоа значи дека во еден ден може да покачиме цел килограм. Работите кои луѓето ги сметаат за здрави, на пример оревите, всушност се и многу мрсни и богати со калории. Скриените калории се наоѓаат и во алкохолот, за кој луѓето не размислуваат, но и напитоците како што е топлото чоколадо“.

Се претпоставува дека се потребни 12 термини во теретана за да се согори изеденото за време на празниците.

Среќни празници!

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот