X
 26.05.2020 Здравје

14 оздравени пациенти и 16 нови случаи со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. 16 нови случаи се регистрирани со Ковид-19 и тоа по градови: Скопје-9, Штип-5, Струга-1 и Гостивар-1. Починати се три лица од Велес (78), Тетово (84) и од Скопје (76). Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2014, бројката на оздравени пациенти е 1453, на починати е 116, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 445. Последната дистрибуција по градови е:


• Скопје – 733, активни 208

• Куманово – 436, активни 35

• Дебар – 51, активни 0

• Штип-46, активни 11

• Прилеп –210, активни 46

• Тетово – 177, активни 70

• Струга – 76, активни 9

• Велес – 127, активни 40

• Битола –28, активни 7

• Охрид –23, активни 8

• Кавадарци – 5, активни 0 

• Гостивар –22, активни 4

• Гевгелија – 4, активни 0

• Струмица – 3, активни 1

• Крива Паланка- 6, активни 0

• Радовиш – 4, активни 0

• Крушево – 3, активни 0

• Кочани – 31, активни 0

• Пробиштип – 2, активни 0

• Кичево – 2, активни 0

• Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица се жители на Демир Капија)

• Демир Хисар – 1, активни 0

• Македонски Брод - 2, активни 0

• Пехчево- 3, активни 0

• Делчево-1, активни 0

• Валандово -1, активни 0

• Виница – 3, активни 1

• Кратово-2, активни 1

• Берово-1, активни 0

• Свети Николе-1, активни 1


Досега во земјата се направени вкупно 25841 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 169 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на Ковид-19.

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациентка од Велес (78г), хоспитализирана на 14 мај.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово (84г), примен во болница на 20 мај и пациентка од Скопје (76г) примена на 19 мај.

Во последните 24 часа направени се 314 тестирања, а регистриран е 16 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Штип-5, Струга-1 и Гостивар-1.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2014, бројката на оздравени пациенти е 1453, на починати е 116, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 445. Последната дистрибуција по градови е:
•        Скопје – 733, активни 208
•        Куманово – 436, активни 35
•        Дебар – 51, активни 0
•        Штип-46, активни 11
•        Прилеп –210, активни 46
•        Тетово – 177, активни 70
•        Струга – 76, активни 9
•        Велес – 127, активни 40
•        Битола –28, активни 7
•        Охрид –23, активни 8
•        Кавадарци – 5, активни 0  
•        Гостивар –22, активни 4
•        Гевгелија – 4, активни 0
•        Струмица – 3, активни 1
•        Крива Паланка- 6, активни 0
•        Радовиш – 4, активни 0
•        Крушево – 3, активни 0
•        Кочани – 31, активни 0
•        Пробиштип – 2, активни 0
•        Кичево – 2, активни 0
•        Неготино -10, активни 3 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)        
•        Демир Хисар – 1, активни 0
•        Македонски Брод - 2, активни 0
•        Пехчево- 3, активни 0
•        Делчево-1, активни 0
•        Валандово -1, активни 0
•        Виница – 3, активни 1
•        Кратово-2, активни 1
•        Берово-1, активни 0
•        Свети Николе-1, активни 1

Направените 314 теста се преку: ИЈЗ –292, Ветеринарен ф-тет -0, Авицена –0, Биотек -0, Филип Втори (Жан Митрев) –9, Систина со PCR метода -13  и МАНУ -0.  Досега во земјата се направени вкупно 25841 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 169 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи и не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.

Кај лицето кое на 24 мај, преку скринингот во геронтолошка установа во Скопје е запишано со позитивен резултат, направен е технички превид при евиденција и согласно испрвката направена е корекција на вкупната статистика. Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на вирусот и досега, освен два позитивни резултати во градинка во Битола и Скопје, не се регистрирани други позитивни случаи преку скрининг.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 3 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 56 пациенти. На кислородна поддршка се 25, на механичка вентилација се 3 пациенти.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 5 нови, а вкупно хоспитализирани 22 пациент. На респиратор се 7, a со потешка клиничка слика се уште 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 4 пациенти, а на домашно лекување се следат уште 4 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 5 пациенти, на домашно лекување се следи 1 пациент. На ифективните одделенија во Велес, Куманово, Прилеп и Охрид се хоспитализирани  41 пациент- позитивни и сомнителни на ковид-19.


Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје