27.05.2019 Образование

Најдобриот средношколски есеј напишан од ученичка од Прилеп

На 24 мај беа доделени наградите од Конкурсот за средношколски есеи организиран од Институтот за култура при Меѓународниот славјански универзитет. Првото место ѝ припадна на ученичка од Прилеп.

Доделувањето на наградите се одржа на Меѓународниот славјански универзитет „Г. Р. Державин“ во Свети Николе.

Опфатени беа повеќето училишта за средно образование од земјава. Сите пристигнати есеи се издадени во збирка со наслов „Средношколски размислувања 3“ и секој од учесниците ќе добие по еден примерок од публикацијата.

Од пристигнати вкупно 168 есеи напишани од 104 талентирани автори, жирито ги издвои следниве победници:

Првото место ѝ припадна на Бисера Батаклиева од СОУ гимназија „Мирче Ацев“ - Прилеп, а нејзиниот есеј беше на тема „Сакам да пишувам за…“ Наградите што беа предвидени за првото место се златна плакета, лаптоп, комплет книги и стипендија во висина од 300 евра.

Второто место беше за Ива Станојковска од СОУ гимназија „Гоце Делчев“ - Куманово, која пишуваше на тема „Субјект број 7101“. Наградите што следуваа за второто место се сребрена плакета, таблет, комплет книги и стипендија во висина од 200 евра.

Третото место го освои Марија Петрушева од СОУ „Кочо Рацин“ - Свети Николе со есејот на тема „Ковчег преполн со солзи и сеќавања“, а наградите што ги доби беа плакета, комплет книги и стипендија во висина од 100 евра.

(Комерцијална објава)