X
 29.04.2020 Здравје

Ординациите се испразнија, но телефоните се вжештија. На кои прашања најчесто одговараат педијатрите?

Совети за благи настинки, течење на нос, зголемена фебрилност, совети за вакцинирање, совети околу исхрана за бебиња, за подобрување на имунитетот се најчестите прашања до педијатрите деновиве во време на прогласена пандемија. Докторите велат дека поради зголемената внимателност периодов и превентивните мерки за коронавирусот, има многу малку болни дечиња. Значи држењето дистанца и внимавањето на исхраната придонесоа за поголем број здрави деца.
За најчестите прашања што ги добиваат педијатрите разговаравме со д-р Радица Маџоска и со д-р Драгана Емел - Маркоска.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје