29.08.2023 Живот

Син ми многу се промени, дома е агресивен, брзо се нервира, пцуе и мава, а во градинка е мирен и послушен. Што да направам?

Моето дете има 5 години. Неговото однесување во последно време е значително променето на полошо. Кога е во кругот на семејството, а и со луѓе кои подобро ги познава, знае да се однесува крајно некултурно. Пцуе, кажува навредливи зборови упатени кон мајка, татко, баба, дедо итн. Знае да се однесува и агресивно, мава и брзо се нервира ако нешто не е по негово или не може да го сработи. Кога ќе прашам во градинка како е, добивам одговор дека е сосема спротивното, дека детето е мирно, послушно, вредно. Пробуваме и со казни да го смениме сето тоа и со разговор, но залудно. Ветува дека ќе го промени односот, но тоа кратко трае. Да ви напоменам дека сум бремена, но досега син ми тоа супер го прифаќа и е среќен. Загрижена сум за целата оваа ситуација. Ве молам за одговор.

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк

Живот