X
 29.12.2020 Наука

Награда за млад иноватор од ОOН за изум кој го претвора ветерот во вода

Макс Хидалго е добитник на овогодишната награда „Млади шампиони на Земјата“ која ја доделува Организацијата на Обединетите нации (ООН).

Хидалго развил технологија со која цело село со 100 жители се снабдува со вода. Со технологијата се овозможува претворање на ветерот во вода со користење на влажноста во воздухот. 


Извор: un.org
Фото: Screenshot/Youtube
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука