X
 12.09.2015 Технологија

Пронајдена одамна изгубената GoPro камера испратена во вселената од студенти... Погледнете што се` има снимано

Во 2013 година група на студенти врзале GoPro камера во посебно изграден метереолишки балон, а балонот го пуштиле во вселената.

 

камера


Нивниот план бил, откако ќе пукне „Icarus“, како што прават и сите метереолошки балони кога ќе стигнат до одредена висина, тимот ќе ја пронајде камерата откако таа ќе падне на Земјата со помош на мал падобран, па ќе имаат можност да видат што таа снимила, па подвигот ќе го стават на YouTube.

Балонот се искачувал на небото 87 минути стигнувајќи до стратосферата, пукнал на висина од 30 километри, а камерата паднала на Земјата. Но, за жал студентите не успеале да ја пронајдат локацијата на која камерата се спуштила, па така експериментот неславно завршил. Но, за среќа, две години подоцна камерата била пронајдена.

Имено, кога балонот бил пуштен, еден од студентите Брајан Чен, на Reddit напишал за нивниот подвиг. Една вработена во AT&T прочитала за подвигот, и случајно ја пронашла камерата во пустина. Таа ја однела на работа и го идентификувала сопственикот според SIM картичката. Така групата студенти успеале да дојдат до снимката од својот експеримент. Погледнете што GoPro камерата успеала да сними  додека била во вселената.

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија