X
 08.10.2015 Образование

Најевтините земји за студирање во Европа

Со објавувањето на овогодинешните рангови од „Times Higher Education (THE) World University“, околу 13 нови европски земји влегоа во рангирањето оваа година, вклучувајќи ги Белорусија, Кипар, Исланд и Луксембург.

 

evropa


Според анализите, три од овие нови земји ќе го преземат водството како најевтината дестинација за студентите благодарение на ниската школарина и трошоците за живот.

Експертот за валута Дарен Килнер, исто така вели дека евтината школарина како и ниските трошоци на живот се привлечни за студентите од целиот свет и токму затоа овие земји стануваат се` повеќе популарни кај студентите.

„Со инвестициите толку високи, не е изненадување фактот што студентите бараат поевтин начин за обезбедување на нивното високо образование и обука во странство и ова станува доста атрактивна опција“, вели тој.

Не само што студентите ќе можат да ги искористат предностите на пониски школарини низ Европа, туку и трошоците за живот се многу помали, што постои дефинитивно финансиски стимул заедно со можноста да се искуси нова земја и нова култура. 

 

Земја

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование