X
 28.05.2017 Култура

„Алкохоличарите се хулигани и му нанесуваат штета на општеството“: советска кампања против пороците


Советски постер против алкохолизмот


Во Русија од први јуни ќе стапи на сила забраната за пушење во возовите, на железничките станици и во возилата за меѓуградски превоз. Пушењето нема да биде дозволено ниту во рестораните, кафулињата, хотелите, продавниците и во трговските центри. Но, да се потсетиме како Советскиот Сојуз се справувал со лошите навики, кога против пороците се водела вистинска војна на сите нивоа.

Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура