X
 23.03.2018 Култура

Бесплатен онлајн-курс што ќе ви помогне во вестите да идентификувате измами и лажни информации

обука

„Фрст драфт“ го претставува својот најнов курс наречен „Верификациски тренинг“, бесплатен онлајн-курс дизајниран да им помогне на наставниците, новинарите и на јавноста да научат како да ги проверуваат онлајн-медиумите и како да разликуваат измама, шпекулации и лажни информации. Курсот е развиен од Клер Вардл, извршен директор на „Фрст драфт“.

ТУКА можете да се запишете на курсот.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура