02.09.2023 Наука

Научниците открија кога го достигнуваме нашиот физички и ментален врв

Стареењето може да се чини застрашувачко. Но, сѐ поголем број научни докази посочуваат дека на некој начин животот може да ни се подобри како што старееме.

Иако можеби сме го поминале нашиот врв во одредена област, веројатно се подобруваме во друга. На пример, тинејџерите можеби имаат повеќе енергија, но постарите луѓе имаат најдобар вокабулар.

Еве на што можете да се радувате во годините што следуваат.

Учењето втор јазик е најлесно на возраст од 7-8 години

Експертите сѐ уште се збунети околу ова. Но, општо е прифатено дека најдобро време за учење втор јазик е кога сте млади. Повеќето експерти веруваат дека е оптимално да се започне пред пубертетот, особено пред 8 години.

Брзината на обработка на информации е најголема на возраст од 18 години

Човечката способност за брзо размислување и брзо сеќавање на информации како што се имиња е најдобра на 18-годишна возраст, според истражување на невронаучниците од Институтот за технологија во Масачусетс и Општата болница.

Потоа, уште на 19 години, таа брзина почнува да опаѓа.

Физичката сила достигнува максимум на 25 години

Вашите мускули се на врвот кога имате 25 години, според истражување на Универзитетот во Торонто. Ова е особено случај во спортови како спринт и пливање, кои бараат брзина, моќ и максимална потрошувачка на кислород.

Просечниот елитен маратонец има 28 години

Иако физичката сила го достигнува својот врв на 25-годишна возраст, истражувањата покажуваат дека таа не почнува да опаѓа некое време.

Ова е поткрепено со 50-годишна анализа на маратони, која покажа дека просечната возраст за завршување трка за нешто повеќе од два часа е 28 години.

Фото: Freepik

Шахистите го достигнуваат својот врв околу 35-тата година од животот

Играњето шах вклучува одредено ниво на когнитивни способности, вклучувајќи брзина на обработка на информации, планирање, флуидна интелигенција и меморија.

Економисти од Универзитетот „Лудвиг Максимилијан“ во Минхен анализирале 24.000 професионални шаховски игри за да го следат учинокот на врвните играчи. Тие откриле дека перформансите нагло се зголемите до раните 20-ти и го достигнале врвот на 35 години.

Способноста за фокусирање го достигнува врвот на 43 години

Истражување од „Харвард“ и Бостонската лабораторија за внимание и учење покажа дека луѓето во средината на 40-тите, поточно 43 години, имаат тенденција да постигнуваат најдобри резултати на тестовите за концентрација.

Иако способноста за обработка на информации можеби е ослабена, возрасните победуваат кога станува збор за подолго фокусирање.

Вокабуларот е на врвот на 65-годишна возраст

Излегува дека резултатите на луѓето на тестовите за вокабулар со повеќе избори се искачуваат до средината на 60-тите години, според истражување на Институтот за технологија во Масачусетс.

И не мора да седите и да читате речник по цел ден за да го остварите тоа - тоа се случува природно како што старееме.

Психолошката благосостојба достигнува врв околу 82 година

Како што старееме, конечно учиме да го цениме животот.

Во едно истражување научниците побарале од луѓето да замислат скала со 10 скалила, со најдобар можен живот на највисоката скала и најлош можен живот на првата скала.

Најстарата група што ја проучувале (на возраст од 82 до 85 години) дала највисок просечен број на скали, околу седум.

Извор: 6yka.com
Фото: Freepik