X
 03.06.2020 Живот

За продолжениот викенд: Владата го враќа полицискиот час

Владата го прифатила барањето на Комисијата за заразни болести и донела одлука за враќање на полицискиот час за време на продолжениот викенд, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Целосно се забранува движењето на сите граѓани во Скопје (сите скопски општини), Куманово, Липково, Штип,  Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце, почнувајќи од четврток (4 јуни) од 21 часот до понеделник (8 јуни) до 05 часот.

Во сите останати градови, се забранува движење на сите граѓани од четврток (4 јуни) од 21 часот до петок (5 јуни) до 05 часот наутро. Во петок, сабота, недела во овие градови забраната започнува од 16 часот и трае до следниот ден до 05 часот наутро.

Петок (5 јуни) се прогласува за неработен ден за сите граѓани.
Во периодот од четврток (4 јуни) од 21 часот до понеделник (8 јуни) до 05 часот се забранува посета на гробиштата на територијата на цела држава, освен за погреби.

Отстапките за од овие забрани се однесуваат за земјоделските активности, поради што е дозволено движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби.
За време на периодот за кој е донесена оваа одлука за забрана за движење, аптеките ќе работат непречено, а Министерството за здравство ќе изработи план за непречена работа и на здравствените установи.

Исклучоците од забраната за движење важат за полицијата, армијата, здравствените работници (во ЈЗУ и ПЗИ, како и матичните лекари) и за маркетите и рестораните кои вршат достава на производи, при што тие своите ангажмани ќе ги реализираат непречено.

Ќе важат сите издадени дозволи за движење за време на претходните забрани за движење кои беа воведени, особено за економските оператори и за работа организирана во смени.

Прошетката на милениците ќе биде во веќе востановените термини во периодите 08 до 8:30, 15 до 15:30 и 20 до 20:30 часот.

Забраната за движење не важи за лицата со попреченост и за нивните придружници доколку имаат соодветна документација.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот