X
 03.10.2022 Наука

НАСА најави нови можни датуми за лансирање на „Артемис I“

Планираното лансирање на мисијата „Артемис I“ на американската вселенска агенција НАСА беше одложено повеќе пати. Последниот пат причината беше ураганот Јан.

Сега НАСА најави нови датуми за можно лансирање на мисијата до Месечината. Тоа може да се случи најрано на 12 ноември, а најдоцна на 27 ноември.

НАСА требаше да ја лансира ракетата на 2 октомври, но го откажа поради доаѓањето на ураганот во Флорида. Од НАСА изјавиле дека биле направени проверки за потенцијалната штета од невремето, но не било пронајдено оштетување. Вселенската агенција ќе направи дополнителни инспекции и тестови пред да се одреди точен датум за лансирање.„Артемис I“ треба да однесе инструменти во орбитата на Месечината кои ќе собираат информации за „Артемис II“, мисија која ќе однесе астронаути на Месечината во 2024 година.

Извор: Cnet
Насловна фотографија: Ерик Борделон/НАСА
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука