X
 04.01.2021 Живот

Необична бања што Исланѓаните ја сметаат за лековита

Бјорбодин е единствена лековита бања на северот на Исланд каде што посетителите можат да уживаат во када полна со пиво.

Се разбира, водата не содржи само пиво, туку и ароми и масла од кои се шири свеж и неодолив мирис. Бидејќи пивото содржи високо ниво на витамини од групата Б, овој третман е многу корисен за кожата.

Во кадата се става вкусно пиво од локалната пиварница „Калди“, а се продаваат и хигиенски производи, како сапуни и лосиони кои исто така содржат пиво.

pivo

Секој посетител добива приватна бања за двајца, а доколку сакате да уживате во преубав поглед на планина и море, може да се преместите во бања на отворено.

Извор: Telegraf.rs
Фото: YouTubeScreenshot/ Iceland with a View
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот