04.05.2023 Живот

Евтанизираниот морж Фреја доби скулптура во Норвешка

Во 2022 година младиот морж Фреја стана славна личност откако се насели во Норвешка. За разлика од многу моржови, Фреја не се плашеше од луѓето и немаше проблем да се доближи до Ослофјорд. Таа се качуваше на бродови за да се сонча, па така успеа и да потоне некои, со оглед на тоа што тежеше речиси 600 килограми, и стана вистинска туристичка атракција.

Кога толпа луѓе дојдоа да ја посетат и да направат селфи со неа, игнорирајќи ја норвешката Дирекција за рибарство да одржува растојание, беше одлучено дека таа претставува опасност за јавноста, па затоа беше евтанизирана.

Сега Фреја има статуа во близина на нејзиното место за сончање како начин да се потсетиме на неа и да ги преиспитаме одлуките донесени за нејзиниот живот.

Креирана од норвешкиот уметник Астри Тонојан, скулптурата беше финансирана од јавноста по успешната кампања за групно финансирање.

- Фреја се наоѓа во фетална положба, како заспано дете. Не создадов слика за вести, туку слика што може да иницира разговори за соживот во сите видови форми - вели уметникот.

Одлуката на норвешката Дирекција за рибарство за евтаназија на Фреја беше доста критикувана, особено затоа што од Дирекцијата најавија дека ќе размислат за нејзино преместување.

По нејзината смрт, генералниот директор Френк Баке-Јенсен изјави дека големата сложеност на таквата операција ги натерала да заклучат дека преместувањето не би било остварливо.

Се надеваме дека скулптурата ќе биде потсетник за јавноста да го почитува локалниот див свет бидејќи дејствата на луѓето што ја опкружуваат Фреја директно имаа влијание врз нејзината смрт.

Како што рече Род Дауни, главен советник на Светскиот фонд за природа за поларни региони, по нејзината смрт: - Фреја претставуваше опасност за јавноста, а јавноста претставуваше опасност за Фреја.

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Instagram