05.02.2024 Живот

МОН: Учениците и студентите денеска ги добија средствата за стипендии

Министерството за образование и наука информира дека сите ученички и студентски стипендии на постојните корисници за учебната, односно академска 2023-2024 година се исплатени заклучно со месец јануари. За новите корисници, пак, исплатата ќе се реализира во текот на неделата. Младите треба да се спокојни, сите средства што им следуваат ќе им бидат целосно исплатени.

Оваа Влада нема практика да укинува права, туку напротив се заложува за унапредување на ученичкиот и студентскиот стандард и во таа насока, во последните неколку години се воведоа низа нови права и можности кои во минатото не постоеја, пишува во соопштението.

Воведени се нови категории на стипендии, а месечните износи на постојните се зголемени, за одредени категории и за над 80%. Воведен е субвенциониран студентски оброк и износот на истиот дополнително е зголемен на барање на студентите. Воведовме и низа антикризни мерки со цел поддршка на воспитно-образовниот процес на младите и покривање на дел од трошоците. Со интензивна заложба ќе продолжиме да ги штитиме нивните интереси и да помагаме во остварувањето на целите.

Наскоро ќе започне и етапната реконструкција на државните студентски домови. Потпишан е договор за изведба на градежните работи и подготвителните активности се во тек. Исто така, годинава се предвидени и реконструктивни активности во ученичките домови.

Тагови:

Живот