X
 05.09.2022 Живот

Сателитски фотографии ја покажуваат големата штета од поплавите во Пакистан

Се проценува дека околу една третина од територијата на Пакистан била под вода поради рекордните поплави што ја зафатија земјата минатиот месец. Над 1.100 лица починале во поплавите, меѓу кои и 380 деца.

Сателитски фотографии прикажани во видеото подолу го покажуваат нивото на штетата предизвикана од поплавите во Пакистан.


Извор: Insider
Насловна фотографија: Youtube (printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот