X
 08.11.2018 Живот

Се воведува додаток за прво, второ и за трето дете – 5.000, 20.000 и 60.000 денари

Со предложените измени на Законот за заштита на децата не се укинува надоместот за трето дете, туку се унапредува во право на користење на надомест за прво, второ и за трето дете. На овој начин се проширува правото на користење еднократна парична помош за новороденче и се дава можност за тоа и за второродено и за третородено дете, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Повеќе на Деца.мк, на ОВОЈ ЛИНК
Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот