X
 08.12.2018 Култура

Објавени номинациите за Греми наградите

Вчера беа објавени номинациите за претстојните Греми награди што ќе се одржат на 10 февруари во Лос Анџелес. Хип-хоп артистите добија најмногу номинации. Кендрик Ламар и Дрејк добија најмногу номинации, осум и седум. Пејачката/композитор Бренди Карлајл доби шест номинации.

Во продолжение се категориите и номинациите:

Најдобар R&B албум

„Sex & Cigarettes“, Тони Брекстон
„Good Thing“, Леон Бриџес
„Honestly“, Лала Хатавеј
„H.E.R“, H.E.R
„Gumbo Unplugged (Live)“, Пи Џеј Мортон

Најдобар кантри албум

„Unapologetically“, Келеса Балерини
„Port Saint Joe“, Браќата Озборн
„Girl Going Nowhere“, Ешли Мекбрајд
„Golden Hour“, Кејси Масгрејвс
„Volume 2“, Крис Стаплетон

Албум на годината


„Invasion of Privacy“, Карди Би
„By the Way, I Forgive You“, Бренди Карлајл
„Scorpion“, Дрејк
„H.E.R.“, H.E.R
„Beerbongs & Bentleys“, Пост Малоун
„Dirty Computer“, Џанел Моне
„Golden Hour“, Кејси Масгрејвс
„Black Panther: The Album“, Кендрик Ламар

Сингл на годината

„I Like It“, Карди Би, Бед Бани и Џ.Балвин
„The Joke“, Бранди Карлајл
„This is America“, Чајлдиш Гамбино
„God's Plan“, Дрејк
„Shallow“, Лејди Гага и Бредли Купер
„All The Stars“, Кендрик Ламар и Си-Зи-Еј
„Rockstar“, Пост Малоун и 21 Севеџ
„The Middle“, Зед, Марен Морис и Греј

Песна на годината


„All The Stars“, Кендрик Дакворт, Марк Спирс, Ал Шукбур, Ентони Тифит и Солана Роуве
„Boo'd Up“, Ларанс Допсон, Џоеле Џејмс, Ела Маи и Дион Мекфарлејн
„God's Plan“, Обри Грахам, Давеон Џексон, Брок Корсан, Рон Латоур, Метју Самјуелс и Ноа Шебиб
„In My Blood“, Теди Геигер, Скот Херис, Шон Мендес и Џофри Варбуртон
„The Joke“, Бренди Карлајл, Дејв Коб, Фил Хансерот и Тим Хансерот
„The Middle“, Сара Аронс, Џордан К.Џонсон, Стефан Џонсон, Маркус Ломакс, Кајл Треварта, Мајкл Треварта и Антон Заславски
„Shallow“, Лејди Гага, Марк Ронсон, ЕНтони Росомандо и Ендру Вајат
„This is America“, Доналд Гловер и Лудви Горансон

Најдобар нов изведувач


Клоу Екс Халеј
Лук Комбс
Греата Ван Флит
H.E.R.
Дуа Липа
Марко Прајс
Бебе Реџа
Џорџа Смит

Целосната листа со сите 80 категории може да ја погледнете ТУКА.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура