X
 12.01.2023 Живот

Туристичко одморалиште во ОАЕ ќе нуди спиење во висечки шатори меѓу карпи

„Флоутинг ритрит“ е името на туристичко одморалиште во планините на градот Шарџа во Обединетите Арапски Емирати.Оваа туристичка атракција е дело на студиото „Ард аркитектс“ од Дубаи и комбинира престој на отворено со удобност и луксуз на модерните сместувања. Студиото, во соработка со управата за инвестиции и развој на градот, ги замислува овие висечки шатори како место кое ќе го заживее локалниот туризам и ќе ја подигне свеста за зачувување на околината.Се планира изградба на проѕирни капсули кои наликуваат на шатори и се обесени помеѓу карпи, а опремени со сите потребни работи за престој во природа.

Извор: Pun kufer
Насловна фотографија: Ardh Architects
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот