X
 12.07.2020 Здравје

Ковид-19: новозаболени 136, оздравени 123 пациенти - во два града во Македонија нема болни

Нови 136 заболени од Ковид-19, шестмина починати и 123 оздравени пациенти се регистрирани денеска во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа се направени 991 тестирање.

Новите случаи се регистрирани во: Скопје-46, Куманово-6, Дебар-7, Штип-14, Прилеп-1, Тетово-12, Струга-9, Велес-1, Охрид-2, Гостивар-13, Струмица-2, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-4, Ресен-4.

Оздравеле: во Скопје-77, Штип-7, Тетово-15, Струга-1, Велес-4, Битола-2, Гевгелија-1, Кочани-2, Пехчево-1, Кичево-2, Ресен-11.

Починати се 6 лица - по двајца пациенти од Скопје и од Струга и по еден од Куманово и од Гостивар. Од нив, на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починале четворица (46 г., 53г., 63 г., и 69 г.), во ГОБ „8 Септември“ починал пациент на 42 години, а во болницата во Куманово пациент на возраст од 80 години.

Вкупната бројка на дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 8.111, од кои оздравеле 4.203, починале 382, а во моментов болни се 3.526 пациенти. Ова се бројките по градови:

• Скопје 3.848, активни 1.830
• Куманово 854, активни 186
• Дебар 151, активни 89
• Штип 444, активни 172
• Прилеп 296, активни 63
• Тетово 868, активни 320
• Струга 320, активни 161
• Велес 202, активни 35
• Битола 69, активни 26
• Охрид 225, активни 133
• Кавадарци 25, активни 17
• Гостивар 229, активни 143
• Гевгелија 12, активни 2 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 24, активни 16
• Крива Паланка 19, активни 9
• Радовиш 8, активни 4
• Крушево 12, активни 7
• Кочани 77, активни 15
• Пробиштип 36, активни 24
• Демир Хисар 8, активни 7
• Македонски Брод 8, активни 4
• Пехчево 6, активни 1
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 4, активни 1
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 6, активни 3
• Свети Николе 117, активни 110
• Кичево 73, активни 62
• Ресен 138, активни 82
• Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје