13.06.2018 Наша тема

АНУСМ, СМРТ, СМОБ. Како би се викале институциите во Република Северна Македонија?

Сѐ што произлегува од идентитетот, од јазикот, останува македонски, македонско, македонска. Сѐ што се однесува на државни институции, службеност и официјалност ќе биде во согласност со новото име - Република Северна Македонија, рече вчера премиерот Зоран Заев

Академија на науките и уметностите на Северна Македонија (АНУСМ) или Северномакедонска академија на науките и уметностите (СМАНУ). Како ќе се викаат националните институции во чие име е инкорпориран зборот македонски/македонска?

- МАНУ е формирана со посебен закон и дополнително ќе се утврдуваат деталите за ова прашање - вели за Факултети.мк Миле Бошњаковски, портпарол на Владата.

На новинарското прашање како ќе се нарекуваат државните институции, како МОБ (Македонска опера и балет), доколку договорот меѓу двете земји се заокружи во декември, премиерот Зоран Заев вчера одговори:

фото: Колектиф Прес
- Сѐ што произлегува од идентитетот, од јазикот, останува македонски, македонско, македонска. Сѐ што се однесува на државни институции, службеност и официјалност ќе биде во согласност со новото име - Република Северна Македонија. Тоа значи: ако биде прифатено на референдум, со уставните измени, ако течат процесите во правецот во кој посакуваме, со конечното ратификување на договорот во Грција, нашето име станува вековно, трајно и историско. Оваа влада ќе биде влада на Република Северна Македонија. Здравство ќе биде Министерство за здравство на Република Северна Македонија, но ќе зборуваме за македонско здравство. Верувам дека добивме историски договор – рече Заев.

Тоа го потврди и Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција. На новинарското прашање дали институциите ќе го менуваат името, тој рече:
- Сѐ што се однесува на културата и идентитетот ја задржува придавката македонски: македонски јазик, македонски ора и слично. Државните институции треба да го следат духот на договорот – рече Бошњаковски. Новинарката додаде:
- Значи АРМ ќе биде Армија на Република Северна Македонија?
- Не можам да потврдам дали токму тоа име, но да, во тој дух – одговори Бошњаковски.

Во таа смисла, ова се дел од државните институции што ќе треба да добијат ново име. Факултети.мк направи листа за евентуални можни решенија и акронимите што би произлегле од нив:

МАНУ – Македонска академија на науките и уметностите

АНУСМ - Академија на науките и уметностите на Северна Македонија