X
 14.09.2022 Забава

Маркизот чија работа беше да оди наназад пред кралицата остана без работа

Дејвид Чолмондели, седми маркиз од Чолмондели, остана без работното место по смртта на кралицата Елизабета Втора. Повеќе работни места и позиции во кралското семејство се сменија со доаѓањето на Чарлс Трети на тронот, а меѓу нив е и позицијата на Чолмондели.

Неговата работа беше да го надгледува обезбедувањето на делови од Вестминстерската палата и играше голема улога во административните обврски во присуство на кралицата. Тој имаше право да ѝ помага на кралицата во подготвувањето за административни настани, како крунисувања.


Фото: Дејвид Чолмондели/Wikipedia

Како еден од министрите на круната, тој одеше наназад доколку се наоѓаше пред кралицата за да не ѝ го врти грбот. Одењето наназад не е задолжително, но е дел од традицијата.

Неговата улога се пренесува од колено на колено, а тој ја наследи работата во 1990 година по смртта на неговиот татко. Но сега остана без работа. На негово место ќе застане Руперт Керингтон, седми барон Керингтон.Извор: Indy100
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава