X
 05.03.2015 Технологија

Единствениот систем за играње со виртуелна реалност доаѓа во 2016 г.


Пред една година беше претставен прототипот за проектот „Морфеј“, систем за виртуелна реалност за „Play station 4“. Оттогаш напорно се работело на подобрување на системот. Сега се наоѓаме чекор поблизу до комерцијализацијата на системот.

Виртуелната реалност може да ја обликува иднината на игрите. Системот излегува на пазарот во првата половина од 2016 година. Целта на виртуелната реалност е да се создаде чувство на присуство, правејќи играчот да се чувствува како да влегува во играта. Новиот прототим од системот не' носи поблиску до целта.Новиот прототип е значаен чекор, но има уште многу работа. До почетокот на 2016 година ќе добиеме многу подобар систем од овој сегашниот.
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија