X
 30.07.2015 Технологија

Најпродаваната игра за 2015 не е онаа што мислите

Кои се најдобрите игри на пазарот во моментов? Тоа не мора да бидат игри кои излегле оваа година, туку оние кои најмногу се играат оваа година. Меѓу имињата кои ви паѓаат на ум сигурно се „Grand Theft Auto V“, „Batman: Arkham Knight“ и „Minecraft“. Најпродаваната игра за 2015 година дефинитивно претставува изненадување.


„Fortune“ објавија дека на врвот на листата од најпродавани игри за 2015 се наоѓа „Mortal Kombat X“. Оваа игра се појави во април, а доволни ѝ биле неколку месеци да ги помине сите свои конкуренти.

Најимпресивна игра меѓу десетте најдобри веројатно е „Arkham Knight“, која поради фијаското со компјутерската верзија беше ограничена само на конзоли, а згора на тоа и излезе на крајот на јуни, но пак се наоѓа на високото 6-то место по продажба.

Следува листата од 10-те најпродавани игри за 2015 година.

1. „Mortal Kombat X“
2. „Grand Theft Auto V“
3. „Battlefield Hardline“
4. „Call of Duty: Advanced Warfare“
5. „Minecraft“
6. „Batman: Arkham Knight“
7. „Dying Light“
8. „NBA 2K15“
9. „The Witcher 3: Wild Hunt“
10. „Super Smash Bros“


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија