X
 05.10.2015 Култура

Книгите читани од страна на милијардерите


„Целиот свој живот не сум запознал мудра личност (од различни области) која не читала постојано - ниту една. Нула. Би се зачудиле на бројот на книги кои ги чита Ворен и колку читам јас. Моите деца ме исмеваат. Мислат дека сум книга со две нозе кои висат.“

Ова е коментар на милијардерот Чарли Мангер, бизнис партнерот на Ворен Бафет и потпретседател на „Berkshire Hathaway“. Освен што е еден од најумните луѓе на планетата, тој е еден од најбогатите.

Доколку барате книга за читање, зошто не би прочитале некоја препорачана од него? 20 препораки ќе пронајдете во галеријата.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура