X
 28.12.2015 Наука

Најдобрите растенија за прочистување на воздухот според НАСА

Назад во 1989 година, истражувачите на НАСА објавија истражување за чистиот воздух врз основа на работата која ја истражувале за да откријат најдобар начин за прочистување на воздухот во вселенските станици.

 


Знаејќи дека астронаутите се затворени во мал простор со рециклиран воздух, ним им било потребно решени за да ги отстранат токсичните материи од воздухот како бензенот и формалдехидот.

Истражувањето можеби е малку старо, меѓутоа се`уште е едно од најсодржинските се` до денес. Инфографикот подолу ви дава одличен поглед за тоа кои домашни растенија го филтрираат воздухот најдобро.

 

наса

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука