26.01.2016 Живот

Ѕирнете во гардеробот на Марк Цукерберг

Во понеделникот, извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг сподели фотографија од неговиот неверојатен монохроматски гардероб, докажувајќи уште еднаш дека овој милијардер купува само сиви маици и дуксерки кои ги носи секој ден.

cukerberg

„Во животот сакам да имам што помалку одлуки за донесување за било што, освен за тоа колку можам најдобро да и` служам на оваа заедница“, во една прилика рече Цукерберг објаснувајќи зошто постојано исто се облекува.

Гоелм број на успешни луѓе низ светот ја користат истата стратегија со цел да го намалат товарот за донесување на одлуки за неважни нешта.

Фотографијата на Цукерберг беше споделена во чест на неговиот прв ден на работа после двомесечното отсуство поради раѓањето на неговото прво дете - необиечн потег за мажите кои се наоѓаат на позиција на Цукерберг.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Живот