X
 27.01.2016 Култура

Кружен мост создаден за возачите да уживаат во глетката

Кон крајот на 2015 година беше завршен кружниот мост кој се протега низ Лагуна Гарсон, меѓу градовите Роча и Малдонадо на јужниот брег на Уругвај.

 

мост


Дизајниран од Рафел Виноли, за изградба на мостот биле потребни 12 месеци. Мостот го заменува традиционалниот премин и ги поттикнува возачите да уживаат во глетката.

„Концептот на Пуенте Лагуна Гарзон беше да се трансформира традиционалниот коловозен премин во нешто поради кое возачите ќе ја намалат брзината на нивните автомобили и ќе уживаат во панорамскиот поглед кон неверојатниот пејзаж, а истовремено ќе се создаде слободно место за пешачи во центарот“, вели дизајнерот Рафаел.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура