11.03.2016 Економија

Земете бесплатни 50 евра за тргување со акциите на Netflix

Netflix е компанија која го имаше најголем успех во текот на 2015. година во споредба со останатите компании кои го сочинуваат американскиот S&P500 индекс. Според проценките на Financial Times, цените на акциите би требало да пораснат за повеќе од 30% оваа година. Искористете ја можноста и земете 50€ за тргување со цената на акцијата на Netflix на светската берза.

Земете бесплатни 50€ за тргување овде.

Сепак, 2016. година за акциите на Netflix започна со пад. Прашањето кое се поставува е, дали за инвеститорите оваа компанија ќе стане повторно интересна? За сите компании кои припаѓаат на IT индустријата, растот на бројот на корисниците е најбитен параметар кои инвеститорите го разгледуваат кога одлучуваат дали ќе вложат свои пари или не.

Во претходниот квартал Netflix го зголеми бројот на своите корисници за рекордни 5.59 милиони. И додека растот на бројот на корисници во САД успори на 1.56 милиони, бројот на корисниците вон САД и понатаму стабилно расте со нови 4.04 милиони. До 1 јануари оваа година бројот на претплатници низ светот достигна 75 милиони.

Она што моментално би ожело да ги мотивира инвеститорите се идните очекувања кога е во прашање успехот на компанијата. Према најновите проекции во првиот квартал оваа година се очекуваат нови 6.1 милион претплатници, што е 25% повеќе во однос на истиот период од мината година.

Покрај тоа, Netflix има солидна база на сопствени содржини. Серија како „House of Cards“, “Narcos“ и Марвеловиот „Daredevil“, кои се оригинално на Netflix, и имаат огромен број на гледачи.

Во 2016. се планира лансирање на преку 600 часови на оригиналниот програм, додека минатата година новите содржини опфатија околу 450 часови. Оваа година се планираат и нови сезони на околу 30 оригинални серии, 8-9 играни филмови и 35 нови сезони серии за деца.

Во почетокот на годината, компанијата ги лансираше своите услуги во додатни 130 земји и со тоа го прошири својот пазарен удел за околу 190 милиони нови корисници. Без сомневање, голем дел од пазарот е добар за вршење на бизнисот, меѓутоа она што е важно за инвеститорите е дали Netflix може да заработи на ова проширување и дали ова би можело позитивно да влијае на вредноста на акцијата.

Со цврстиот правец во бизнисот и огромниот потенцијал за раст, акциите на Netflix дефинитивно треба да имаат сјајна иднина.

FXLider има соработка со Fortrade Limited – компанија која е авторизирана и регулирана во UK од страна на FCA (Financial Conduct Authority) под лиценца со број 609970.

Договорите за разликата во цената (CFD) ги претставуваат производите кои се потпираат на финансискиот левериџ и носат високо ниво на ризик за Вашиот капитал затоа што цените можат брзо да постанат неповолни за Вас. Овие производи можеби нема да бидат соодветни за сите клиенти и заради тоа морате да бидете сигурни да сте ги разбрале ризиците, а и да побарате независен совет. Овој материјал не претставува понуда, барање ни трансакција во поглед на било кој финансиски инструмент. Загубите можат да ги надминат Вашите депозити и од Вас би можело да се бара да извршите дополнителни плаќања. FXLider не прифаќа никаква одговорност за било каква употреба на овие коментари ниту за последиците кои од тоа можат да проистекнат. Не се дава никакво уверување ниту гаранција за точноста или потполноста на овие податоци. Како резултат на тоа, секое лице кое ќе постапи спрема нив, тоа го прави потполно на сопствен ризик.
Тагови:

Економија