X
 13.07.2016 Наука

Џуно ги испрати првите фотографии од Јупитер

Вселенското летало на НАСА, Џуно, ги испрати првите фотографии од неговото пристигнување на Јупитер.

 

2


Фотографијата доставена вчера покажува дека Јупитер е опкружен со три од неговите четири најголеми месечини.

Фотографијата била направена во саботата кога вселенското летало Џуно кружеше 4 милиони километри оддалечен. Дури и од таа далечина беше видлива Големата Црвена Точка - атмосферската бура стара неколку векови. Џуно влезе во орбитата на Јупитер минатата недела после пет годишното патување.

За време на пристапот до Јупитер, камерата и инструментите на Џуно беа исклучени како мерка на претпазливост, бидејќи Џуно се соочувал со интензивно зрачење. Инструментите биле повторно приклучени неколку дена после пристигнувањето.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука