25.10.2016 Технологија

Дали би носеле паметни обувки со LED дисплеј на вашите стапала?

Со малa финансиска помош „Vixole“ го прави својот придонес во растечката палета на напредни технологии, со своите „Matrix“ чевли. Кампањата на стартап-от Indiegogo кампања има за цел да стави индивидуализирани LED дисплеи за статичнa употреба или графика за движење на сечии нозе. Дизајнот вклучува низа на сензори кои можат да се приспособат визуелно според движењата, GPS координати, па дури и да реагираат на вашата листа на песни.

обувки

„Vixole“ ја направи својата прва најава за „Matrix“ обувките неколку месеци наназад, обезбедувајќи модел на паметни обувки. Ова е втор проект на обувки на Али Ма основачот на „Vixole“, кој претходно работел со патики дизајнирани со LED диоди кои кружат на транспарентен ѓон. Хаидонг Гонг се приклучил да помогне во бизнисот и тоа довело дуото да ги преземе работите еден чекор понатаму за нивното продолжение на проектот.

Сензорите вклучуваат единици за откривање на звук, светлина и свиткување, заедно со акцелерометар, жироскоп и магнетометар кои ќе бидат инсталирани во внатрешноста на специјално дизајнирана влошка. Исто така обувките имаат сензори, ако сакате да добиете вибрирачки известувања и инструкции за насоки. Овој сет на функции може да се комбинира со LED трепкачи на секоја обувка, за која се вели дека е корисна опција ако возите велосипед. Би имало дури и следење на чекорот, што изгледа како прилично очекувано за паметните обувки.

паметни обувки

Други можни употреби е да додадете одблесок во ноќта или на подиумот за танцување, активно да реагира на вашите скејтборд акробации или дури да се поврзете со апликациите на трети лица и да обезбедите податоци во движење. Ова е една од причините зошто тимот на „Vixole“ прави софтвер со отворен код.

Ќе има и вградени мобилни апликации за да ви помогне во контролата и прилагодувањето на технологијата за осветлување на чевлите на „Vixole“, вклучувајќи ја и способноста да фотографирате и да ги конвертирате сликите во прикажана графика. Вие исто така ќе бидете во можност да пристапите до „Vixole“ пазарот, да преземете нови дизајни или да споделите ваши сопствени креации.

Доколку ја искористите предноста би можеле да добиете пар од овие обувки за 225 долари.

Подготвил: Светлана Петковска

Технологија