16.01.2024 Живот

Како да одговорите на прашањето за плата на интервју за работа?

На секое интервју за работа веројатно ќе ви го постават прашањето: Колкава е вашата моментална плата и колку се надевате да заработите? Ова е незаконски во некои држави, но речиси секаде е дел од редовниот процес на вработување. Ова се три различни начини на кои можете да одговорите на ова прашање.

Вие прашајте го работодавецот

Иако ова е прашање што ви го поставуваат, не е апсолутно неопходно да го одговорите. Наместо тоа, можете да го вратите прашањето. Може да кажете дека сакате да разговарате за платата, но прво би сакале да слушнете колкав е буџетот на компанијата за таа позиција. Ова ви помага да сфатите колку се подготвени да платат и да видите дали се совпаѓа со она што сте го имале на ум. Исто така, ќе открие колку се транспарентни од самиот почеток.

Давање опсег на плата врз основа на истражување

Друга опција е да им дадете опсег врз основа на она што сте го истражиле. Не заборавајте да направите истражување, но не верувајте во сѐ што ќе прочитате на интернет.

Споделување информации за моменталната плата и очекувањата (препорачано за високи плати)

Ако веќе сте во горната половина од опсегот на платите, имате зелено светло да им дадете до знаење колку заработувате и што очекувате. Понекогаш помага да се постават очекувања на двете страни и не се губи време во процесот.

Запомнете дека не постои совршен одговор на ова прашање, но секогаш треба да соработувате со работодавецот. Со среќа!

Извор: Ekapija
Насловна фотографија: Pixabay