16.03.2024 Живот

Дали сте слушнале за метеоролошки туризам?

Метеоролошкиот туризам во Кина постојано расте и ќе одржи брз тренд на раст во наредните години, формирајќи нов туристички пазар.

Брзиот развој на метеоролошкиот туризам во Кина првенствено се должи на зголемената јавна побарувачка за уникатни метеоролошки искуства и континуираната иновација и подобрување на туризмот, се вели во извештајот за развојот на метеоролошкиот туризам објавен од Кинескиот метеоролошки институт за развој на туризмот.

Во извештајот се наведува дека кинеската индустрија за метеоролошки услуги ќе надмине 42 милијарди долари до 2025 година.

- Прекрасно изгрејсонце, прекрасна бура, ѕвездено небо, мраз и снег, карпи и прашуми се метеоролошки туристички ресурси - вели Ксу Ја, генерален секретар на Здружението за метеоролошка служба на Кина.

Метеоролошките туристички ресурси се поделени во три категории.
Првата категорија се облаци, дожд, снег, светлина и ретки астрономски феномени. Друга категорија се климатските и еколошките ресурси, како што се зачувувањето на здравјето поврзано со климата, искуството и палеоклиматските реликти.

Третата категорија се хуманистичките метеоролошки ресурси, како што се метеорологијата и историјата, пејзажите создадени од човекот и вештачките објекти и згради.

Извор: Bizlife.rs
Фото: Freepik