X
 01.09.2017 Образование

Како да слушате музика - бесплатен курс од Универзитетот „Јеил“

profesor
Фото: Printscreen/YouTube

Професорот Крег Рајт од Универзитетот „Јеил“ предава на овој бесплатен онлајн-курс наречен „Слушање музика“.

Под претпоставка дека слушањето музика не е само пасивна активност што човек ја користи за да се релаксира, туку е и активен процес, професорот нуди разбирање на основните елементи на западната музика со што ќе може да се доживее музиката на сосема различен начин. Во курсот е вклучен секаков жанр на музика - од класична, рок, техно, до грегоријанските песни.

Подолу може да ги погледнете предавањата на професорот, додека на веб-страницата на Јеил можете да ја пронајдете наставната програма и информации за секое предавање одделно.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование