X
 17.02.2021 Наука

Следете го во живо слетувањето на роверот на НАСА на Марс

Овој месец дури три летала од Земјата ќе стигнат на Марс. Во орбитата на оваа планета веќе пристигнаа летала на Обединетите Арапски Емирати и на Кина. Последната мисија е на американската вселенска агенција НАСА, која го испрати роверот „Персевиренс“.

Роверот треба да слета на Марс на 18 февруари, во 21:55 часот според средноевропско време. НАСА ќе врши пренос во живо од слетувањето, кој ќе започне во 20:30 часот на телевизискиот канал на НАСА, како и на нејзината веб-страница и каналите на „Јутјуб“ (подолу во текстот), „Твитер“ и другите социјални мрежи.

„Персевиренс“ со себе носи и хеликоптер кој ќе се обиде да полета на Марс и со тоа ќе биде првиот уред што ќе полета на друга планета.


Извор: nasa.gov
Фото: nasa.gov
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука