X
 17.04.2018 Живот

Овие се најдобрите и најпосакувани градови за иселување

Врз база на резултатите од анкетата што беше спроведена на 8.000 лица во 40 земји, „InterNations“ ја објави листата со градови за кои имигрантите тврдат дека имаат најдобри услови за живеење и за работа.


Куфер на аеродром
(Фото: Pixabay)


InterNations“ анкетира 7.985 иселеници, а услов за еден град да влезе на листата бил да го посочат барем 45 лица. Потоа биле разгледувани и квалитетот на живот во градот, можностите за вработување, финансиите, како и лесното снаоѓање на иселениците во новата средина.

Ова се 27. града за кои имигрантите тврдат дека имаат најдобри услови за живот и работа:

27. Стокхолм, Шведска
26. Кејптаун, Јужноафриканска Република
25. Кампала, Уганда
24. Минхен, Германија
23. Цирих, Швајцарија
22. Виена, Австрија
21. Сеул, Јужна Кореја
20. Хамбург, Германија
19. Хаг, Холандија
18. Берлин, Германија
17. Дубаи, Обединети Арапски Емирати
16. Луксембург, Луксембург
15. Абу Даби, Обединети Арапски Емирати
14. Окланд, Нов Зеланд
13. Будимпешта, Унгарија
12. Маскат, Оман
11. Мексико Сити, Мексико
10. Франкфурт, Германија
9. Базел, Швајцарија
8. Бангкок, Тајланд
7. Јоханесбург, Јужноафриканска Република
6. Барселона, Шпанија
5. Амстердам, Холандија
4. Куала Лумпур, Малезија
3. Мадрид, Шпанија
2. Прага, Чешка Република
1. Манама, Бахреин
Подготвил: Б.Б.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот