X
 17.07.2020 Здравје

164 нови случаи на Ковид-19, починаа 5 лица

Во последните 24 часа се направени 1.612 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на Ковид-19. Починати се 5 лица, а оздравени се 74 пациенти. Најголем дел од новозаразените се во Скопје:

-Скопје 59
-Куманово 12
-Дебар 18
-Штип 17
-Прилеп 1
-Тетово 6
-Струга 6
-Битола 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 9
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Свети Николе 23
-Кичево 6
-Ресен 1

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Ресен.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени лица од:

-Скопје 42
-Штип 7
-Тетово 1
-Струга 4
-Велес 1
-Охрид 6
-Кавадарци 3
-Свети Николе 2
-Ресен 7
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 83.216 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.786, бројката на оздравени пациенти е 4.676, на починати е 406, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.704.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје