18.08.2023 Култура

Филмови што ги препорачува познатиот режисер Стивен Спилберг

Стивен Спилберг е најпрофитабилниот режисер на сите времиња, чии филмови вкупно заработиле над 10 милијарди долари. Најпознат е по филмовите „Ајкула“, „Паркот Јура“, „Индијана Џонс“, „Шиндлеровата листа“, а има добиено и три „Оскари“, два за најдобар режисер и еден за најдобар филм.

Спилберг својот успех го припишува на режисерите и филмовите кои го инспирираат секој ден.

- Мојата филмска школа е културно наследство на Холивуд и светската филмографија бидејќи никој не е подобар учител од Лубич, Хичкок или Куросава, или Вилијам Вајлер, или Били Вајлдер или Кларенс Браун. Мислам дека тие се моите учители - изјави еднаш Спилберг.

Веб-страницата „Инди-вајр“ направи листа на некои од омилените филмови на познатиот режисер, кои тој ги споменал во своите интервјуа низ годините.

1. „Кум“, 1972

2. „2001: Вселенска одисеја“, 1968