18.12.2019 Живот

Техники на дишење со кои ќе се ослободите од стресот

Техниките за контролирано дишење може да ви помогнат да го смирите умот и да ги намалите физичките симптоми на стрес. Следниот пат кога ќе се изнервирате, обидете се со овие техники.

Сама Врити

Со оваа техника за дишење од јогата се фокусирате на вашето дишење, притоа вдишувајќи и издишувајќи исто количество воздух. Ова е едноставна вежба за дишење која може да ја вежбате секаде без да привлекувате внимание.

Дишење преку нос

Со оваа техника го користите прстот за да дишете само на една страна од носот во еден период. Ова помага во балансот на расположението и смирува.

Дишење од стомак

Дали знаевте дека кога дишете правилно, вашиот стомак се полни и се празни повеќе од градите. Оваа техника ќе ве запознае со дишењето преку дијафрагмата и ќе ве смири.

Капалабхати

Ова е техника за смирување и давање енергија. Вежбата се фокусира на издишувањето, но нема потреба за грижа. Автоматски ќе вдишувате воздух, а оваа вежба само ќе ви помогне да се смирите.

Живот