X
 18.12.2021 Забава

Човек во костим со крилја влезе во активен вулкан

Себастијан Алварез, кој е жител на Чиле, неодамна леташе во внатрешноста на вулканот Виларика, кој е најактивен вулкан во Чиле.

Алварез летал во вулканот со специјален костим со крилја откако скокнал од хеликоптер од 3,5 километри височина. Тој стигнал до вулканскиот кратер за 40 секунди, а летал во воздухот вкупно 3 минути.

Алварез изјавил за медиумите дека ова е најекстремниот проект што го направил досега со оглед на тоа што станува збор за активен вулкан кој е на голема височина.

Проектот бил спонзориран од „Ред бул“.


Извор: Futurism
Фото: YouTube (Printscreen)
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава